ExpresDokald se mění na DvojKlikové účetnictví - 2kucetnictvi.cz

Změny v zálohách OSVČ pro rok 2017
Datum poslední aktualizace: 18. ledna 2017

Povinné zálohy OSVČ na přelomu roku: jak se změnila minimální záloha na sociální a zdravotní pojištění a kdy začít platit vyšší zálohy?

Změna výše minimálních záloh

Oproti loňskému roku se pro podnikatele zvyšuje minimální záloha na sociální i na zdravotní pojištění. Výše minimální zálohy na sociální pojištění se zvýšila z 1972 Kč na  aktuálních 2061 Kč. Záloha na zdravotní pojištění se navýšila z 1823 Kč na 1906 Kč.

 

změny v zákonných zálohách osvč

..

Kdy začít odvádět novou zálohu?

.

Sociální pojištění

Pokud již podnikáte delší dobu nenechte se změnou výše minimální zálohy pro rok 2017 zmást. Ke změně záloh dochází až v měsíci, ve kterém podáte přehled o příjmech a výdajích za rok 2016. To můžete podat klidně až v dubnu. Nová výše zálohy je dána vaším příjmem a je vyčíslena již v rámci přehledu.

(Sociální pojištění je splatné vždy následující měsíc do 20. dne. Novou výši zálohy můžete tedy poprvé platit až v květnu 2017. Její výše nezávisí na nějakých tabulkách, ale na vašem příjmu.)

Q&A:V lednu jsem si založil podnikání. Jak je to se zálohami na sociální pojištění?

✅ V případě, ze začnete podnikat v lednu 2017, máte povinnost platit zálohu již od tohoto měsíce, tedy nejpozději do 20. února uhradíte ČSSZ 2061 Kč.

 .

Zdravotní pojištění

Pokud platíte na zdravotní pojištění méně než 1906 Kč, je nutné změnit výši zálohy již za měsíc leden. Splatnost  záloh na zdravotní pojištění je vždy do 8. dne následujícího měsíce. (Pokud jste tedy v předchozím roce odváděli na zdravotní pojištění měsíčně méně než 1906 Kč, musíte částku od února navýšit a odvádět alespoň oněch 1906 Kč.) V přehledu vám pak v závislosti na zisku může vyjít záloha ještě vyšší. Pokud se tak stane, je nutné výši zálohy ještě jednou navýšit.

 

kdy platit nové zálohy 2017

..

Změna čísel účtů zdravotních pojišťoven

Od roku 2017 musí mít všechny zdravotní pojišťovny účet u ČNB. Je tedy možné, že u vaší pojišťovny došlo ke změně účtu, na který platíte zálohy na zdravotní pojištění. Pro jistotu si zde ověřte  číslo účtu své pojišťovny. 

Zálohy OSVČ na vedlejší činnost

Článek je relevantní pro osoby podnikající na hlavní činnost. Pokud podnikáte na vedlejší činnost, žádná minimální výše zálohy pro vás definována není. První rok podnikání na vedlejší činnost zálohy platit nemusíte vůbec a zákonná pojištění doplatíte na konci roku. V dalších letech hradíte zálohy, které jsou vyčísleny na základě vašeho zisku. Tyto zálohy mohou být nižší než  zmíněné minimální zálohy (2061 Kč – sociální pojištění a 1972 Kč – zdravotní pojištění). Výši záloh měníte jednou ročně na základě podání daňového přiznání a přehledů.

Detailní informace o zálohách na sociální a zdravotní pojištění OSVČ.

 


 Podobné články:

Jsem nově osvč, co musím udělat?Zálohová fakturaDUZP: Datum uskutečnění zdanitelného plněníPlatba záloh na sociální a zdravotní pojištění

   Zjednodušte si podnikání s ExpresDoklad.cz:

Přihlásit do ExpresDoklad.cz

Zpět