ExpresDokald se mění na DvojKlikové účetnictví - 2kucetnictvi.cz

SCHWARZ SYSTÉM
Datum poslední aktualizace: 26. dubna 2017

 

Schwarz systém je známý a často užívaný pojem, který ale nemá jasné, zákonem stanovené hranice. Zákon nehovoří o tom, co konkrétně je a co není schwarz systém. Proto i po přečtení zákona člověk nemá jasno :). Co si z toho jako živnostník odnést?

 

Schwarz systém je pojem, který označuje situaci, kdy (obecně řečeno) člověk pracuje pro firmu za stejných podmínek a se stejnými právy jako zaměstnanec, ale práci fakturuje jako živnostník. Naopak OSVČ, která pro firmu pracuje jako dodavatel s právy a za podmínek vyplývajících z dodavatelsko-odběratelského vztahu stanovených smluvně (např. stanovených smlouvu o poskytování služeb), se schwarz systém netýká.

 

Plyne z toho jednoduché ponaučení: “Pokud nechcete porušovat zákon, musíte se při výkonu práce pro druhou stranu chovat jako dodavatel vč. práv a povinností daných objednávkou či smlouvou, kterou mezi sebou sepíšete.” Samozřejmě lze užít i ústní dohody, ale pro OSVČ, které se pohybují na hraně schwarz systému, bude při případné kontrole určitě lepší mít jasnou písemnou smlouvu/objednávku.

 

Jako OSVČ můžete vystavovat faktury přes systém ExpresDoklad.cz (zkuste zdarma zde). Za ExpresDokladem stojí celá účetní kancelář a tak se můžete – jako uživatel – kdykoli na cokoli zeptat na chatu níže vpravo. Rádi Vám pomůžeme i se smlouvou či objednávkou :).

 


  Podobné články:

Jsem nově osvč, co musím udělat?Nej online aplikaceDUZP: Datum uskutečnění zdanitelného plněníPlatba záloh na sociální a zdravotní pojištění

   Zjednodušte si podnikání s ExpresDoklad.cz:

Přihlásit do ExpresDoklad.cz

Zpět